Rebríček obyčajný
((Achillea millefolium)(myší chvost))
Tradiční liečitelia používajú rebríček obyčajný (myší chvost) na liečenie reumatizmu, bolesti svalov a rán. Táto rastlina obsahuje 120 chemických zlúčenín a jej antimikrobiálny účinok potvrdzuje veda.
Rebríček obyčajný bol základom v ľudovom liečiteľstve od praveku. Používal sa hlavne na liečbu zápalov, rán a ako liek proti bolesti. Liečitelia sa neskôr obrátili na rebríček, aby liečili gynekologické poruchy a poruchy tráviaceho traktu, ako aj vírusové a bakteriálne zápaly. Dlhý zoznam obsahuje mnoho orgánových systémov a chorôb s nimi súvisiacich (Fabricant DS et al 2001).
Rebríčkový olej má antimikrobiálny účinok na niekoľko baktérií: Streptococcus pneumoniae, Clostridium perfringens, Candida albicans, Mycobacterium smegmatis, Acinetobacter woffi a Candida krusei (Tunón H a kol. 1995, Candan F a kol. 2003).
Na liečenie zápalov obsahuje rebríček flavonoidy, ktoré pôsobia na prostaglandíny. Ďalšou protizápalovou zlúčeninou je azulín. Pokusy na ľuďoch preukázali, že perorálne užívanie matricínu (zlúčenina v rebríčku) zvyšuje protizápalový potenciál v krvi (Ramadan et al 2006).
V pokusoch na zvieratách, kde sa do jedla pridával rebríček, zlepšoval imunitnú odpoveď tela (Yakhkeshi S et al 2012). Jedným z potenciálnych prispievateľov je tu achilinín A, člen rodiny kompaundov guiaianolidu (Yong L et al 2011).