čHuba Čaga (Inonotus obliquus)

Prvé písomné zmienky o čage (Inonotus obliquus) a jej výužívaní vo východoeurópskom ľudovom liečiteľstve sú približne od roku 1500. Posledné výskumy potvrdili, že čaga má silný antibakteriálny, protiplesňový a protizápalový účinok.

Čaga - rôznorodý spojenec

Pokiaľ ide o baktérie, čaga je najúčinnejšia proti Staphylococcus aureus a Bacillus cereus. Listeria monocytogenes, Escherichia coli a Enterobacter cloacae sú však jeho účinky vnímavé. Huba čaga dobre účinkuje aj proti trichodermaviridu - menej proti Aspergillus niger a Aspergillus fumigatus. (Glamoclija J et al 2015).

Čítať viac

   

čČierna ríbezľa (ribens nigrum)

Čierna ríbezľa a jej prospešné účinky na ludské zdravie sú známe už dávnych čias. Rôzne historické pramene tvrdia, že s pestovaním v Európe sa začalo už v 17. storočí.

V ľudovom liečiteľstve je čierna ríbezľa väčšinou známa ako posilňovač rezistencie organizmu, pomáha predchádzať vírusom, znižovať vysoký cholesterol a zmierňovať nedostatok železa, črevné zápaly, zápaly obličiek a močových ciest. Odporúča sa tiež pri srdcových arytmiách a hypertenzii, zápaloch dýchacích ciest a zápaloch pľúc ako podpora liečby angíny pectoris, pri reumatizme a pri vylučovaní toxických látok z organizmu (Raal A 2010). Tento druh širokého efektu súvisí s bohatým zložením čiernej ríbezle. Čierna ríbezľa má obzvlášť vysoké obsah vitamínu C, 100 gramov bobúľ má dvakrát toľko vitamínu C ako je denná potreba, to je 181 mg.

Čítať viac

 

 

šRuža šípová (Rosa canina)


Šípková ruža patrí do rodiny ruží a je to rastlina divokej ruže, ktorá bežne rastie v prírode. Rastlinu pestovanú z kríka ruže poznáme ako dekoratívnu ružovú rastlinu. Plody (šípky) a listy kríkovej ruže sú v ľudovom liečiteľstve známe už takmer 2000 rokov (Heinemann W 1962, Strehlow W a Herzka G 1988).

Pokiaľ ide o liečivé vlastnosti, šípky boli spojené s posilnením imunitného systému a majú protizápalové, antioxidačné, antimikrobiálne a antiartritické vlastnosti. Odporúča sa tiež pre ľudí s cukrovkou a na ochranu kardiovaskulárneho systému. (Mármol I et al 2017). V plododch šípky (Ayati Z 2018) sa našlo viac ako 129 chemických zložiek. Mnohé z nich súvisia so zmierňovaním rôznych chorôb.

Čítať viac

 

 

rkRakytník rešetliakový (Hippophaë rhamnoides)

V tradičnej medicíne sa rakytník používal už mnoho generácií pred nami. Naši predkovia poznali rakytník ako liek, ktorý zvyšoval krvný obeh, liečil astmu, cukrovku a peptické vredy. Jeho protizápalové účinky sú tiež dobre známe. V súčasnosti je veľa pozitívnych vlastností rakytníka vedecky potvrdených. Bobule sú známe svojim vysokým obsahom vitamínu C.

Je zaujímavé, že tieto bobule neobsahujú askorbinázu, ktorá štiepi askorbát - preto je rakytník nabitý vitamínom C. Keď rastie v drsných podmienkach, tak sa niekoľko živín vrátane vitamínu C objavujevo vyšších koncentráciách v porovnaní s bobuľami rastúcimi v teplejšom podnebí. To znamená, že bobule pestované v Estónsku sú obzvlášť prospešné (Krejcarova J et al 2015).

Čítať viac

 

medVčelí med

Med obsahuje viac ako 200 chemických zlúčenín a má veľa zdravotných výhod.

Hlavné zložky v mede sú nerafinovaná fruktóza, glukóza a voda. Medzi ďalšie patria vitamíny C, D a E, vápnik, železo, sodík, draslík, horčík a rastlinné bioaktívne zlúčeniny.

Z bioaktívnych zlúčenín je med zdrojom organických kyselín (napr. Kyselina jablčná a kyselina šťaveľová), hormónov, enzýmov a éterických olejov.

Čítať viac

   

 

 

aAloe vera (Aloe arborescensis)

Protizápalový účinok aloe je známy už v staroveku. V modernej dobe často uvidíte, že sa aloe používa na liečbu zápalov kože. Tento druh aloe bol tiež spájaný s imunomoduláciou a má vplyv na lymfatické bunky.

Predpokladá sa, že protizápalový účinok aloe pramení z aktivácie mechanizmu komplementu v imunitnom systéme a zo zvýšenia mitogénnej aktivity lymfocytov (Imanishi KI 1993). Medzi ďalšie aktívne protizápalové zložky aloe patria aloenín, barbaloín, aloe-emodín, beta-sitosterol a zmes vyšších alkoholov s priamym reťazcom (Yamamoto MM a kol. 1991).

Čítať viac 

rRebríček obyčajný (Achillea millefolium)(myší chvost)

Tradiční liečitelia používajú rebríček obyčajný (myší chvost) na liečenie reumatizmu, bolesti svalov a rán. Táto rastlina obsahuje 120 chemických zlúčenín a jej antimikrobiálny účinok potvrdzuje veda.

Rebríček obyčajný bol základom v ľudovom liečiteľstve od praveku. Používal sa hlavne na liečbu zápalov, rán a ako liek proti bolesti. Liečitelia sa neskôr obrátili na rebríček, aby liečili gynekologické poruchy a poruchy tráviaceho traktu, ako aj vírusové a bakteriálne zápaly. Dlhý zoznam obsahuje mnoho orgánových systémov a chorôb s nimi súvisiacich (Fabricant DS et al 2001).

Čítať viac

 

 

 

pBorovicové púčiky (Pinus sylvestris)

Zápal je často spôsobený baktériami a hubami. Výskum ukázal, že borovicový olej z (Pinus sylvestris) má potlačujúci účinok na oboje. (Motiejunaite O a Peciulyte D. 2004).

Antiplesňový účinok púčikov borovice sa vysvetľuje hlavne prítomnosťou pinosylvinu a jeho monometyléteru (PMME) (Hovelstad H et al 2006).

Polyfenylpropanoidový polysacharidový komplex v borovicových púčikoch sa považuje za faktor stimulujúci imunitný systém (Bradley WG et al 2014).

 

 

 

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie